|

Byty v bratislave – kde sa oplatia?

Byty v bratislave – kde sa oplatia? - obrázok

Počet dokončených bytov v Bratislave počas minulého roku klesal. To má za následok aj obmedzenie ponuky hotových bytov. Na druhú stranu však stúpa počet predaných bytov „z papiera“, teda tých, ktorých výstavba sa zatiaľ iba plánuje, resp. nie je dokončená. Prečo tomu tak je a aké projekty sú aktuálne najpopulárnejšie?

Hotové či na papiery?

Keďže byty v Bratislave sú napriek celkovo nižším cenám suverejne najdrahšie, záujem je predovšetkým o cenovo výhodnejšie byty „z papiera“. Týmto výrazom sa označuje predaj bytov, ktoré sú ešte len vo fáze plánovania, alebo počiatočnej výstavby. Dôvodov, prečo sú na rozdiel od už postavených bytov lacnejšie, je niekoľko.

Hlavným dôvodom je predovšetkým snaha o čo nabjrýchlejšie „podchytenie“ potenciálnych kupcov. Projekt, ktorý je takmer vypredaný ešte samotnou stavbou sa investorovi napriek nižšej cene vyplatí viac, ako získavanie záujemcov ešte niekoľko mesiacov či rokov po jeho dokončení. Dôvodom je aj to, že cena projektu sa bohužiaľ často v priebehu jeho stavby navyšuje z dôvodu rôznych problémov. I keď samozrejme finanční projektanti každej stavby musia rátať s veľkou rezervou, dodatočné náklady ju nezriedka výrazne prekročia. Práve preto sa oplatí kúpa bytu ešte pred začiatkom jeho stavby. Pre samotných zákazníkov to prináša veľké plus v možnostiach výberu, ako i modifikovateľnosti bytu. To samozrejme výrazne znižuje ďalšie náklady na jeho prestavbu a zariadenie.

Hlavnou nevýhodou bytov „z papiera“ je predovšetkým ťažký odhad ich kvality. Mnoho novostavieb napriek vyšším cenám trpí zlou kvalitou, či už z dôvodu podložia, rýchlej stavby, alebo len snahy ušetriť na materiáloch a kvalite práce, napriek proklamovanej kvalite stavby. Z tohto hľadiska majú značnú výhodu už postavené byty, ktorých kvalitu a reálne prevedenie si môžete pozrieť na vlastné oči. Treba však dodať, že väčšina závad sa môže prejaviť až po dlhšom čase a ani obhliadka s odborníkom nemusí byť 100% nápomocná.

Najzaujímavejšie bytové projekty v Bratislave

Odpoveď na otázku, kde v Bratislave kúpiť byt sa odvíja predovšetkým od vaších pracovných a súkromných preferencií a požiadaviek. Stavby v kľudných, okrajových štvrtiach sú vďaka svojmu kľudnému prostrediu vhodnejšie pre rodiny s deťmi, zatiaľ čo stavby blízko ruchu centra sú zväčša obľúbenejšie u dynamicky žujúcich mladých ľudí. Samozrejme to nie je podmienkou a medzi jednotlivými bytovými stavbami sú aj výrazné cenové rozdiely, ktoré taktiež určujú cieľovú skupinu.

Veľmi zaujimavým projektom je pravdepodobne polyfunkčný objekt Panorama City pri Bratislavskom nábreží. 3 trojuholníkové veže, blízko centra ponúkajú 606 bytov v cenovom rozsahu od 100 000 až do 550 000 Eur. Okrem polohy takmer v centre mesta sa Panorama City bude môcť pochváliť aj vynikajúcimi možnosťami čo sa týka športového a kultúrneho vyžitia.

Ak hľadáte architektonicky zaujímavé byty blízko centra, no zároveň v blízkom kontakte s prírodou, zaostrite na projekt Vinohradis. Tieto bytové domy sa nachádzajú na Vinohradoch, v časti Nové Mesto. Nachádzajú sa vo viničoch slnečných svahov malých karpát, iba kúsok od lesa. Zároveň sú však iba pár minút od centra mesta, do ktorého sa pohodlne dostanete električkou. Vinohradis ponúka byty v cenách od 156 000€ až  223 000€.

Cenovo oveľa dostupnejšie riešenie je novostavba Dinei v Novej Dedinke, iba kúsok za Bratislavou. Ide o riešenie, vhodné predovšetkým pre rodiny a tých, ktorí dochádzajú do mesta autom. Ide o 41 bytov, ktoré sa nachádzajú v kľudnom prostredí so športovými ihriskami. Ich cena sa pohybuje od 39 000€ do 99 000 €.

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.