|

Aké okná si vybrať na pasívny dom?

Aké okná si vybrať na pasívny dom? - obrázok

Ktoré okná sú vhodné pre energeticky úsporný dom? Okná sú jedným z najkomplikovanejších súčastí obvodového plášťa domu. Máme na ne množstvo požiadaviek. V prvom rade chcem aby boli čo najsubtílnejšie ale zároveň aby mali dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Pozrime sa na to aké vlastnosti by mali mať kvalitné okná na pasívny dom.

Je v podstate jedno či sa rozhodnete pre plastové okná, eurookná prípadne pre drevohliník. Všetky tieto tipy okien by mali spĺňať nasledovné vlastnosti:

Súčiniteľ prestupu tepla pre sklo 

Označujeme ho tiež ako Ug, a vyjadruje prestupnosť tepla cez sklenú výplň okna. Táto hodnota už síce niečo naznačuje no nemusí však nič znamenať. V súčasnosti sa na zasklievanie okien používa dvojsklo a trojsklo. Toto sa skladá z viacerých sklených tabúľ, ktoré môžu mať na svojom povrchu nanesenú špeciálnu selektívnu kovovú vrstvu. Táto vrstva slúži na odraz prebytočnej tepelnej energie od skla. Bežné hodnoty Ug pre zasklenie sú 0,5 až 0,8 W/m2K. Čím je toto číslo menšie tým má sklo lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Súčiniteľ prestupu tepla rámu okna

Táto hodnota je známa aj pod označením Uf. Vyjadruje prestup tepla cez rám okna. Dosiahnuť nižší súčiniteľ prechodu tepla pri okennom ráme je to väčší problém. Vylepšenie tepelných vlastností rámov sa rieši zvyšovaním ich hrúbky. Pri kvalitných plastových oknách sa to rieši pridávaním nových komôr a výmenou oceľových výstuh za menej vodivé materiály. Bežné hodnoty pre Uf sú 0,9 až 1,8 W/m2K pri 3-sklách.

Súčiniteľ prestupu tepla pre celé okno

Tento súčiniteľ pozná snáď skoro každý. Označujeme ho ako Uw a vyjadruje tepelnú prestupnosť pre celé okno. Táto hodnota sa vypočíta ako vážený priemer z hodnôt Ug a Uf. Niektorý predajcovia uvádzajú len túto hodnotu. No táto hodnota sa o sebe nič neznamená, keďže je pre každé okno iná. Pri oknách je dôležitá hodnota súčiniteľu prestupu tepla cez sklo a cez rám okna.

Samotná sofistikovaná konštrukcia okna nám nepomôže je potrebná aj jeho kvalitná montáž. Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností sa okná v nízkoenergetických domoch osádzajú na úroveň tepelnej izolácie. V tomto prípade je celé okno obalené tepelnou izoláciou. Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností sa používajú špeciálne pásky v interiéry aj exteriéry. Tieto pásky majú tri funkcie a to zaisťujú parotesnosť a paropriepustnosť.

 

 

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.