|

Hurá na rafty! Prečo stojí za to vyskúšať adrenalín na vode?

Hurá na rafty! Prečo stojí za to vyskúšať adrenalín na vode? - obrázok

Splavovanie riek je tu už dlho. Kým však tradičná forma vodáctva je skôr spájaná s kanoe či kajakmi, v súčasnosti sa do popredia dostáva skôr raftovanie. Čo je to teda raft a kde sú preň vrámci Slovenska ideálne podmienky?

Čo je to ten raft?            

Raft je v skratke a zjednodušene veľký nafukovací čln s plochým dnom, avšak od detských nafukovacích lodí sa odlišuje nepomerne vyššou odolnosťou použitého materiálu a tiež stabilitou. Na raft sa totiž celkom bez problémov a v pohodlí usadí 4 až 6-členná posádka vrátane výbavy.

Raft patrí aj k najbezpečnejším plavidlám vôbec, keďže na pokojnej vode, za všetky spomeňme obľúbený rafting Čunovo, sa len tak neprevráti, a preto je vhodným plavidlom aj pre rodiny s deťmi či menej skúsených vodákov. Nafukovacie rafty sa taktiež veľmi jednoducho ovládajú, pretože nedosahujú takú rýchlosť ako napr. kajaky.  A o tom, že podobná akcia a spoločne strávený čas na vode dokáže ľudí veľmi stmeliť a zblížiť, snáď ani netreba hovoriť. Aj preto je rafting čoraz vyhľadávanejšou aktivitou i pre rôzne team-buildingy či školské výlety.

 

Umelý vodný kanál Čunovo

A kde ide sa s vodou a raftom „skamarátiť“, ak nie vo vyhľadávanom areáli, ktorí poznajú všade vo svete? Áno, raftovanie Čunovo je pojem, a to nielen medzi profi športovcami.

Umelý vodný kanál tvoria dva hlavné kanály, ktoré sú niekoľkokrát navzájom prepojené, čím sa dá dosiahnuť niekoľko možných kombinácií trasy jazdy. Obtiažnosť vody sa pohybuje od WW II - IV; pričom táto obtiažnosť sa dá regulovať klapkami, ktoré vpúšťajú vodu do kanálov. Kanál v Čunove má 5 rôznych druhov tratí, ktoré sa dajú meniť a regulovať. Dĺžka jednotlivých dráh je 460 metrov. Najčastejšie sa používa kombinácia tratí 1-2 a stupeň obtiažnosti WW III. Kanály sa končia dvoma výstupmi, ktoré ústia do Dunaja.

Predovšetkým v prívodnom kanáli, ktorého dĺžka je 255 metrov, šírka 14 metrov a hĺbka 1,2 metra, je voda pokojná. Slúži najmä na prípravu posádky pred vstupom do hlavného kanála. Taktiež sa tu usporadúvajú rozličné súťažné a zábavné preteky či obľúbená škola kajaku.

 

Aktivity na divokej vode si vyžadujú...

Rafting Čunovo bude pre Vás skutočným zážitkom len vtedy, keď sa naň dôkladne pripravíte. Psychicky aj výbavou. A teda na divokú i pokojnejšiu vodu, skrátka na raft „nelezte“, ak so sebou nemáte dobré plavky, tričko pod neoprén, ponožky do neoprénových papúč, uterák či sprchový gél.

Čo rozhodne neradno podceniť, je aj Váš zdravotný stav, ktorý musí byť vyhovujúci na vykonávanie adrenalínových športov. Ak ste teda v dobrej fyzickej kondícii a máte pozitívny vzťah k vode i plávaniu, to by malo celkom postačovať.

Potom už ostáva len zozbierať všetku odvahu a smelo vyraziť na vodu!

 

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.