|

Dve kozy a auto ako pomocníci pri investovaní

Dve kozy a auto ako pomocníci pri investovaní - obrázok

Diváci so záujmom pozerajú na pódium. Moderátor show stojí pri troch očíslovaných dverách. Za dvomi z nich sú kozy, zvyšné dvere skrývajú pre súťažiaceho vytúženú výhru v podobe auta. Iba moderátor vie, čo za ktorými dverami je. Súťažiaci najprv označí dvere, za ktorými si myslí, že je ukrytá výhra. Potom následne moderátor otvorí jedny dvere za ktorými je koza. Otázky znejú: Oplatí sa súťažiacemu ostať pri svojom prvotnom rozhodnutí alebo má svoje rozhodnutie zmeniť a otvoriť druhé z dvier, ktoré ostali zatvorené? Ako sa ma správať, aby mal väčšiu šancu na získanie auta?

Diváci so záujmom pozerajú na pódium. Moderátor  show stojí pri troch očíslovaných dverách.  Za dvomi z nich sú kozy, zvyšné dvere skrývajú pre súťažiaceho vytúženú výhru v podobe auta. Iba moderátor  vie, čo za ktorými dverami je. Súťažiaci najprv označí dvere, za ktorými si myslí, že je ukrytá výhra. Potom následne moderátor otvorí jedny dvere za ktorými je koza. Otázky znejú: Oplatí sa súťažiacemu ostať pri svojom prvotnom rozhodnutí alebo má svoje rozhodnutie zmeniť a otvoriť druhé z dvier, ktoré ostali zatvorené? Ako sa ma správať, aby mal väčšiu šancu na získanie auta?

Tento Monty Hall problém je známy najmä preto, lebo vzbudil veľký záujem vo vedeckých kruhoch. Ako prvá prišla s riešením pani Marylin vos Savant (žena s najvyšším evidovaným IQ ) v magazíne parade (odkaz tu), hneď na to sa dočkala búrlivých oponentúr z rady nositeľov PhD. titulov z rôznych amerických univerzít. Tvrdila, že zmeniť svoje rozhodnutie je dokonca až dvakrát výhodnejšie. Uvedomila si totiž, že zásah moderátora do hry ukázaním dverí, kde je jedna z kôz, nemení nič na prvotnom rozhodnutí súťažiaceho. Prvotná intuícia a sedliacky rozum tu teda často zlyhávajú.

Ako to súvisí s ekonómiou a investovaním?

Jednoducho. Táto modelová úloha sa môže v zložitejšom a modifikovanejšom poňatí objaviť aj pri investičnom správaní na trhu. Investor rozmýšľa medzi viacerými projektmi a často sa stáva, že pri výbere možnosti je ovplyvnený „moderátorom“ projektu. Každý tvorca projektu má predsa za cieľ získať investora. Oplatí sa teda staviť na svoj pôvodný zámer v investovaní , alebo zmeniť rozhodnutie a investovať do iného projektu, alebo prerozdeliť finančné prostriedky a investovať do dvoch menších projektov? Ktoré rozhodnutie prinesie investorovi „výhru“? Otázku nechávam na diskusiu.

 

Monty Hall problém si môžete interaktívne vyskúšať tu.

 

zdroj: Autor

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.