|

Ukradnú nám roboti všetku našu prácu?

Ukradnú nám roboti všetku našu prácu? - obrázok

Vývoj v oblasti umelej inteligencie a robotiky napreduje výrazne dopredu. V budúcnosti by mohli roboti vykonávať veľa „ľudských“ úloh. Ekonómia však ukazuje, že ľudia sa vôbec nemusia obávať.

 Celé tisícročia väčšina ľudí pracovala ručne v potravinárskych akvizíciách. Následná mechanizácia poľnohospodárstva zničila väčšinu pracovných miest, avšak, ľudská práca neprestala byť prebytočnou. Naopak, moderné poľnohospodárstvo oslobodilo ľudí od otrockej práce priemyselnou a informačnou revolúciou. Ľudská práca je naším najcennejším zdrojom, takže keď vravíme, že technológia eliminuje potrebu manuálnej ľudskej práce, je zároveň  prínosom pre ekonomiku tým, že posúva ľudský pracovný potenciál k dôležitejším úlohám vo výrobnom procese.

Modelová situácia

 Predpokladajme, že naša ekonomika produkuje iba dve veci:  víno a tortu. Každý človek vyrába jeden z týchto výrobkov a obchoduje s ostatnými.

Ak víno stojí 5 eur za fľašu a torta stojí  rovnako 5 eur za kus, tak potom skutočné náklady na fľašu vína predstavujú jeden kus torty. Toto zamyslenie zmierňuje obavy z nadvlády robotov, lebo nedokážu myslieť v relatívnych číslach a množstvách.  Ak by napríklad roboti začali vo veľkom vyrábať tortu alebo víno, ľahko by sa mohlo stať, že by zamenili relatívne ceny týchto výrobkov.  Taktiež by hodnotu týchto výrobkov brali iba podľa ceny, takže rovnocenne, neuvažovali by kratšiu expiráciu dátumu spotreby pri tortách.

 Samozrejme v krátkodobom horizonte by mohla poškodiť robotická výroba niektorých pracovníkov tým, že takáto výroba predstavuje lacnú a vysoko efektívnu náhradu. Kapitalizmus však spája zrušenie pracovných miest s vytvorením nových, takže by sme podľa tohto zmýšľania mali zavedenie robotickej výroby dokonca uvítať. Otázka znie, či to tak chápu všetci ľudia. Hlavne tí, pre ktorých je manuálna práca jedinou možnosťou na získanie obživy.


inšpirované knihou od James D. Millera s názvom Game Theory at Work

 

zdroj: Autor

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.