|

Výpočet dôchodkového veku po novom: Pomôže aj kalkulačka

Výpočet dôchodkového veku po novom: Pomôže aj kalkulačka - obrázok

Dôchodkový vek sa neustále posúva.

Podľa posledných zmien sa odchod do dôchodku predĺži v priemere o 76 dní. Nové pravidlá, ktoré platia od januára 2017, sa pritom dotknú už súčasných seniorov. Každý šesťdesiatnik, česť výnimkám, si teda čo-to nadrobí, otázka len znie, koľko dní navyše?

Predĺžený dôchodkový vek

Zmeny v rámci starobného dôchodku a zaslúženého odchodu naň sa týkajú všetkých Slovákov narodených po januári roku 1955. Výnimku tvoria iba ženy narodené do roku 1961, u ktorých je rozhodujúcim faktorom aj počet detí, ktoré porodili a vychovali.

Aby ste sa však predčasne netešili, zmenám nie je koniec. Vek odchodu do penzie sa má totiž zvyšovať každý rok, vždy o niekoľko dní, o koľko presne sa vyráta podľa priemernej strednej dĺžky života. Takže, milí tridsiatnici, pripravte sa na to, že vy si to odrobíte až do minimálne 67 rokov!

Muži verzus ženy a ich dôchodky

Na dôchodok budú musieť pracovať dlhšie muži narodení po 1. januári 1955, no taktiež bezdetné ženy či matky jedného dieťaťa. Ostatným Slovenkám, ktoré vychovali minimálne dve a viac detí sa bude dôchodkový vek aj naďalej skracovať podľa počtu ich potomkov.

No toto platí len pre súčasné päťdesiatničky. Ženy s dátumom narodenia po 1. 1. 1962 už pôjdu do dôchodku rovnako ako muži, a to bez ohľadu na počet detí, ktoré porodili a vychovávali.

Kalkulačka presne vyráta, kedy pôjdete do dôchodku vy

Ak napriek vyššie spomenutým číslam a dátumom stále váhate a neviete presne, kedy pôjdete do dôchodku vy, žiaden problém. Postačí si vyhľadať kalkulačku odchodu do dôchodku, do ktorej zadáte požadované údaje – mesiac a rok vášho narodenia a v prípade, že ste žena, aj počet detí, ktoré ste porodili a vyjde vám presný dátum vášho odchodu do penzie.

 

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.