|

Začínate podnikať? Nezabudnite na podnikateľský účet

Začínate podnikať? Nezabudnite na podnikateľský účet - obrázok

Chcete začať podnikať, ale neviete ako začať? Čo takto napríklad podnikateľským účtom? Účet v banke je v dnešnej dobe už bežnou výbavou fyzických osôb a takisto ani budúci podnikateľ sa bez neho nezaobíde. Poďme sa pozrieť na to, ako si vybrať ten správny.

Prvým krokom k úspešnému výberu účtu je samozrejme výber tej správnej banky. To však nemusí byť také jednoduché, nakoľko na slovenskom trhu pôsobí niekoľko bankových inštitúcií, ktoré sa doslova pretekajú v tom, aby získali čo najviac klientov. Skôr ako sa rozhodnete využívať služby niektorej z nich, zvážte niekoľko faktorov:

1 Dostupnosť banky od miesta vášho pôsobenia
2 Rozsah siete bankomatov vo vašom okolí
3 Podmienky pri zakladaní účtu
4 Sadzobník poplatkov za konkrétne služby
5 Úročenie podnikateľského účtu
6 Typ a počet platobných kariet, ktoré môžete získať 

Podmienky zakladania podnikateľského účtu a sadzobník poplatkov

Niektoré banky ponúkajú možnosť založiť si podnikateľský účet len pre živnostníkov alebo len pre podnikateľov, ktorí dosiahnu určitý minimálny ročný obrat. Pokiaľ teda váš ročný obrat nedosiahne požadovanú hranicu, môžete mať so založením účtu problém.

Pri výbere prihliadajte nielen na cenu účtu, ale aj na množstvo ponúkaných služieb a na počet možných transakcií na vašom účte, ktoré môžu byť rôzne obmedzené preto, aby ste za ne platili poplatok navyše. Hoci sa vám pri výbere účtu môže ako najjednoduchšie kritérium zdať výška mesačného poplatku za vedenie účtu, dávajte si pozor, môže to byť zradné.

Ak vám banka ponúkne podnikateľský účet zadarmo alebo len s malým poplatkom, dajte si pozor na to, aby ste si neskôr nemuseli priplatiť za iné služby. V niektorých bankách, ak splníte určité podmienky, vám môžu ponúknuť zľavy z ceny balíkov služieb.

Pred založením účtu si dôkladne prepočítajte sumy za jednotlivé služby, ktoré budete využívať a zamyslite sa napríklad aj nad tým, koľkokrát budete realizovať platby alebo výbery hotovosti z bankomatu.

Ak už viete, ktorá banka vám ponúka najvýhodnejší účet, k jeho založeniu už budete potrebovať len občiansky preukaz, živnostenský list alebo iný doklad o povolení k podnikateľskej činnosti.

Úročenie účtu, typ a počet platobných kariet

Dôležitým kritériom pri zakladaní podnikateľského účtu je aj výška úrokovej sadzby. Úročenie vašich finančných prostriedkov závisí od pevnej úrokovej sadzby, ktorá nie je závislá od výšky zostatku na účte, čiže takéto úročenie sa vzťahuje na celý váš zostatok.

Druhým typom úročenia je pásmové, pri ktorom je výška sadzby závislá od zostatku na účte. Výška úročenia sa taktiež odvíja od toho, v akej mene je váš podnikateľský účet vedený. Napríklad v prípade termínovaného vkladu závisí výška úročenia od dĺžky vkladu, čo môže byť niekoľko týždňov, mesiacov až rokov. Všeobecne však býva úročenie účtu veľmi nízke, čo súvisí s jeho veľkou likviditou.

Čo sa týka platobných kariet, väčšina bánk ponúka bezplatne jednu, maximálne dve karty. Na Slovensku je najrozšírenejším typom debetná karta, pri ktorej využívate len vlastné finančné prostriedky. Menej využívanou býva kreditná karta, v prípade ktorej môžete ísť aj do mínusu a čerpáte tak úver z banky.

Existujú aj takzvané embosované alebo medzinárodné karty, na ktorých sú vyrazené údaje o majiteľovi, číslo karty a doba jej platnosti. Takouto kartou je možné platiť aj na miestach, kde nemajú elektronický platobný terminál a to najmä v hospodársky menej rozvinutých krajinách. Pokiaľ sa chystáte podnikať aj na zahraničnom trhu, ideálnou voľbou pre vás bude multimenová karta, ktorá je napojená na viacero účtov v rôznych menách.

Počuli ste už o blokáciách platieb na karte?

Znie to možno desivo, ale nie je to nič hrozné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Bežne, keď vykonáte platbu na online terminále, je potrebný určitý čas na jej zaúčtovanie. V online režime terminály väčšinou pracujú, ak ide o vyššie sumy a tie potrebujú autorizáciu.

Na začiatku sa z vašich financií na účte odpočíta potrebná suma a tá sa presunie do virtuálnej časti pre blokované a nezaúčtované platby. Následne musí prebehnúť spojenie medzi vašou a obchodníkovou bankou a nakoniec s jeho bankovým účtom. Platba prebieha týmto spôsobom preto, aby sa overilo, či máte na účte dostatok prostriedkov a či je vaša karta platná. Ak je všetko v poriadku, blokovaná suma sa nenávratne odpočíta z vášho konta a SMS notifikácia vás upozorní na to, že platba prebehne úspešne.

Čo sú reklamácie transakcií?

Aj pri rutinných operáciách s financiami v banke si treba dať pozor. Ak si pozeráte výpis z účtu a nejaká platba sa vám nepozdáva alebo máte pocit, že vám platba odišla dvakrát, nezľaknite sa a radšej zájdite do banky. Reklamácie bankových transakcií sa vybavujú tak, že v reklamácii je potrebné detailne opísať kedy a ako platba prebehla.

Banka má tiež k dispozícii údaje o realizovanej platbe, ale pomôže aj to, ak so sebou prinesiete aj blok z registračnej pokladne. Následne banka odošle informácie do banky obchodníka a tá svojho klienta vyzve k predloženiu dokladov o transakcii. Ak klient nemá možnosť dodať príslušné doklady, z účtu mu jeho banka strhne danú sumu a pošle ich vašej banke.

Na vybavenie reklamácie sa uplatňuje mesačná lehota, po ktorej je vaša banka povinná informovať vás o tom, či reklamácia dopadla úspešne. Následne vám zašle peniaze na váš bankový účet.

 

Zakladanie podnikateľského účtu je síce o niečo náročnejšie ako zakladanie bežného osobného účtu, ale ak výberu správnej banky venujete dostatok času a pozornosti, určite sa rozhodnete správne. Tak vám želáme veľa úspechov vo vašom podnikaní a čo najmenej starostí s bankovým účtom.Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.