|

Aké sú výhody krátkodobého poistenia?

Aké sú výhody krátkodobého poistenia? - obrázok

Povinné zmluvné poistenie je základ, ktorý vám však nepreplatí všetko. Preto je dobré myslieť aj na doplnkové pripoistenie. Našťastie žijeme v dobe, kedy nemusíte zbytočne platiť za drahé poistky, ktoré aj tak nikdy nevyužijete. Práve naopak. Poistenie si môžete vyskladať podľa vlastných potrieb, napríklad aj na krátke časové obdobie.

Pýtate sa, čo je krátkodobé poistenie? Nuž, ako už aj z názvu vyplýva, je určené na krátku dobu. Tá záleží prevažne od poisťovne, no v niektorých sa pohybuje už od jedného mesiaca. Pýtate sa prečo krátkodobé a nie celoročné? Odpoveď je jednoduchá. Ušetríte.

Predstavte si, že ste menej skúsený vodič a jazdíte len zriedka. V takom prípade vám postačuje povinné zmluvné poistenie a zopár doplnkových. Ak sa však rozhodnete ísť cez leto na dovolenku alebo budete jazdiť v zime, v takom prípade sa vám oplatí už spomínané krátkodobé poistenie. Vyskladáte si poistku podľa seba a len na určité obdobie. Veď načo platiť za mesiace, keď nebudete jazdiť?

Vďaka krátkodobému poisteniu si môžete vyskladať poistenie iba na čas, kedy budete na dovolenke - a pripoistiť sa proti vandalizmu, živelným pohromám či zrážke s divou zverou. Na škodu nie je ani pripoistenie proti požiaru, výbuchu, poškodeniu výtlkmi na cestách či poškodeniu káblov, hadíc a izolácie hlodavcami.

Riziková zima

Najrizikovejšie sú na cestách zimné mesiace. Vtedy je najlepšie siahnuť po doplnkovom krátkodobom poistení. Riziko poškodenia snehom, ľadom, vysokou zverou či cudzím zavinením je veľké. Všade sa šmýka, čo má za následok zvýšený počet menších nehôd a škodových udalostí. A ak patríte k vodičom, ktorí využívajú auto hlavne v zime, naskytne sa vám otázka, načo zbytočne platiť drahé celoročné doplnkové poistenie? Veď krátkodobé havarijné poistenie sa dá vybaviť už od 30 EUR mesačne. Pripoistiť sa tak dá len v rizikových mesiacoch a vy môžete vďaka takejto ponuke ušetriť. Plaťte za poistenie, len keď ho skutočne potrebujete.

Odretý lak ...

Ak vám niekto odrie lak na dverách či blatníku, škoda sa hradí z povinného poistenia vozidla, ktoré vám škodu spôsobilo. A to bez ohľadu na to, kto v danej chvíli vozidlo šoféroval. Dôležité je však vinníka zastihnúť alebo aspoň vedieť, kto to je. Na jeho identifikáciu vám napríklad poslúži aj jeho ŠPZ.

Podľa toho totiž zistíte, v akej poisťovni je auto poistené. Vyhľadanie poisťovne podľa EČV umožňuje centrálny register na webe. A ešte podstatný detail: pri takejto škodovej udalosti nikdy nezabudnite privolať políciu.

Kto je vinníkom?

Ak vám vinník po škodovej udalosti či nehode neprišiel preukázať svoju totožnosť, môžete ho aj napriek tomu vyhľadať. A postačí vám na to evidenčné číslo. Viete ako zistiť majiteľa auta podľa ŠPZ? Samozrejme, sami ho nezistíte. Policajný register totiž nie je z pochopiteľných príčin verejne dostupný. Avšak napriek tomu si môžete uplatniť spôsobenú škodu z povinnej poistky vinníka. Stačí poznať jeho poznávaciu značku.

Vinníka podľa ŠPZ vyhľadá polícia, preto je dôležité ju ihneď po incidente zavolať. Polícia má prístup k všetkým prihláseným vozidlám na Slovensku a veľmi rýchlo tak cez vysielačku či terminál policajti zistia nielen meno či adresu bydliska majiteľa vozidla, ale aj jeho telefónny kontakt. Ideálne je poskytnúť polícii aj kontakty na svedkov.  Polícia ich svedectvo vie doplniť o záznam mestských či priemyselných kamier z miesta nehody.

Obráťte sa na poisťovňu

Druhým spôsobom, ako zistiť vinníka podľa poznávacej značky, je zájsť na poisťovňu, v ktorej je dané vozidlo vinníka poistené. Viete to vyhľadať na webe. Spolu s ŠPZ a ďalšími údajmi treba nahlásiť škodu v poisťovni vinníka, v správe nezabudnite uviesť, že udalosť je vyšetrovaná políciou. Ak dodržíte tieto kroky a polícia jednoznačne určí vinníka, je vaša šanca získať odškodnenie vysoká.

Čo ak nemá vinník PZP alebo je neznámy?

V prípade, že je vinník neznámy alebo nepoistený a vy máte záznam z polície, nemusíte škodu zacvakať zo svojho. SKP je totiž povinná preplatiť vám škodu z rezervného fondu pri neznámom vinníkovi. To platí aj za ľudí, ktorí si svoje auto nepoistili. Od nich si SKP následne vymáha peniaze späť, keďže si nesplnili zákonnú povinnosť, a to uzavrieť si povinné zmluvné poistenie svojho vozidla.

Nehoda s vozidlom zo zahraničia...

Ak do vás v zahraničí nabúra auto so zahraničnou ŠPZ, situácia sa mierne komplikuje. Podľa ŠPZ nezistíte ani majiteľa auta, a dokonca ani jeho poisťovňu. Tento údaj však potrebujete, ak si chcete uplatniť škodu, pretože každá poisťovňa má pre Slovensko určeného takzvaného likvidačného zástupcu.

 

Platí teda rovnaké pravidlo ako na Slovensku: zavolajte políciu a nechajte si vystaviť záznam o nehode s uvedením ŠPZ zahraničného auta. Následne požiadajte SKP o pomoc so zistením poisťovne vinníka nehody. Až s touto informáciou sa potom môžete obrátiť na konkrétneho likvidačného zástupcu so žiadosťou o úhradu škody.Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.