|

Riešenie ako ušetriť a mať prehľad vo svojich financiách je rozpočet

Riešenie ako ušetriť a mať prehľad vo svojich financiách je rozpočet - obrázok

V dnešnej konzumnej dobe je pomerne bežné, že ľudia a domácnosti míňajú viac, než dokážu zarobiť. Míňame radi, pretože takmer všetko je dostupné a trh je preplnený tovarom a službami. Navyše sa na nás z každej strany valí lákavá reklama, ktorej je niekedy ťažké odolať.

V dnešnej konzumnej dobe je pomerne bežné, že ľudia a domácnosti míňajú viac, než dokážu zarobiť. Míňame radi, pretože takmer všetko je dostupné a trh je preplnený tovarom a službami. Navyše sa na nás z každej strany valí lákavá reklama, ktorej je niekedy ťažké odolať.

Ak sú však výdavky väčšie ako príjmy, nie len, že je to nezodpovedné, ale z dlhodobého hľadiska to môže predstavovať aj veľké problémy, ako sú zadlženosť alebo bankrot.

Upratovať a mať poriadok tak netreba len v svojej domácnosti, ale aj v svojich financiách, aby ste ich mali pod kontrolou a boli ich pánom, nie sluhom.

Ako mať prehľad vo svojich financiách?

Základný krok je poznať všetky svoje výdavky, aby ste vedeli, kam vám z peňaženky odchádzajú peniaze. Jeden celý mesiac, prípadne dva si odkladajte všetky bločky a faktúry, prípadne si zapisujte všetky vaše výdavky, rovnako aj príjmy. Následné konečne zistenie, ktoré vám ukáže reálne čísla, môže byť nakoniec veľkým prekvapením.

Keď už poznáte všetky vaše výdavky a príjmy, nasleduje plánovanie rozpočtu. Vaším cieľom by mal byť minimálne vyrovnaný rozpočet, teda aby boli výdavky menšie, alebo maximálne rovnaké ako príjmy. Najideálnejšie je neminúť celý rozpočet, preto pri jeho tvorení treba myslieť na všetko a mať dobrú stratégiu.

Prvý krok je zoznam vašich najpotrebnejších výdavkov a od nich sa zamerať na tie menej nevyhnutné. Konkrétne ide o nájomné, energie, úvery, stravu atď. a následné menej potrebné výdavky, ako sú návštevy kaviarní, reštaurácií alebo obchodných centier, ktoré vedia veľmi rýchlo vyprázdniť nielen dámske peňaženky.

Dôsledne si všetky vaše menej nevyhnutné výdavky prejdite a premyslite si, ktoré za to naozaj stoja a zvyšné vyškrtnite. Aj malé pár eurové každodenné výdavky sa vedia nakopiť do peknej sumy, ktorú môžete ušetriť alebo využiť inak.

Tipy ako ušetriť peniaze

Snažte sa vyhnúť spontánnym nákupom a pred cestou do obchodu si spravte zoznam toho, čo potrebujete kúpiť. Nebojte sa porovnávať ceny a využívať aj akcie, tie nie sú len pre dôchodcov.

Bežne sa stáva, že sú pánske peňaženky koncom mesiaca prázdne, preto si naplánujte  rozpočet rovnako na každý jeden týždeň, aby ste niektorý týždeň neminuli dvojnásobok.

Myslite aj na budúcnosť a vytvorte si rezervu pre prípad núdze. Finančná rezerva by mala tvoriť aspoň šesť mesiacov nákladov na živobytie a čím skôr začnete svoje peniaze odkladať alebo investovať, tým lepšie.

Na záver, nezabúdajte sa neustále vzdelávať, pretože čím vyššiu finančnú gramotnosť máte, tým lepší budete mať prehľad vo vašich financiách a rozpočte.Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.