|

Máte problém nájsť tie správne slová?

Máte problém nájsť tie správne slová? - obrázok

Nemusíte byť rodený rečník, ale občas sa stretnete s tým, že musíte hovoriť pred väčšou spoločnosťou. Ak však len ťažko hľadáte tie správne slová, možno je to práve slovná zásoba, ktorá Vám chýba. Učený nikto z neba nespadol, a tak by sa mal každý zdokonaľovať a vzdelávať neustále.

Chodiť na všelijaké kurzy je síce efektívne avšak finančne veľmi náročné, naviac si musíte vybrať oblasť, v ktorej sa chcete zdokonaliť. Pomerne bežné sú aj workshopy, zamerané práve na vystupovanie pred ľuďmi. Treba si uvedomiť, že trému má naozaj každý. So skúsenosťami príde aj ľahšie zvládanie takéhoto stresu. Pomáha aj nacvičovanie príhovoru pred zrkadlom, či rodinou a známymi, tí Vám povedia aj prípadné chyby, alebo čo by ste mohli spraviť inak a lepšie. Môžete si spraviť aj poznámky, aby ste na nič nezabudli, a keď bude tréma veľká budete sa mať čoho chytiť. Základom je hovoriť pomaly a správne artikulovať, na to treba len cvik, zabudnite na nárečie, nespisovné, či dokonca vulgárne výrazy! Žiadaná je len spisovná slovenčina.

Ak však máte problém nájsť tie správne slová, musíte zapracovať na slovnej zásobe. To je však celkom jednoduché, stačí čítať. Vždy a stále majte po ruke noviny alebo knihu a keď máte čas, začítajte sa. Dbajte na jednotlivé slová aj skladbu vety. Nie je dôležité čo čítate, ak sa Vám páči autorka Táňa Keleová Vasilková, kľudne ju majte vždy po ruke. Rovnako môžete siahnuť aj po obľúbenej literatúre faktu, najmä ak potrebujete doplniť odbornú terminológiu. Tú správnu knihu určite nájdete aj na ikarus.sk.Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.