|

Letná skepsa

Letná skepsa - obrázok

Polovica júna je ako čerstvo rozkrojený červený melón. Neviete sa rozhodnúť, z ktorej strany začať jesť a už vôbec netušíte, či budete jadierka tentoraz prehĺtať alebo nimi drzo kŕmiť sliepky konfliktnej susedy.

Jún so sebou prináša množstvo plánov na leto, na dvojmesačné prázdniny, ktoré niekedy ubehnú rýchlejšie, než stačíme registrovať, že sa vôbec začali.

Ale polovica júna znamená číre šialenstvo. Odrazu vám na monitore počítača naskakujú bannery a pútače s najrozličnejšími zahraničnými brigádami a stážami, ponukami cestovných kancelárií, tábormi, reklamami na hriešne dobré zmrzliny, plavky z výpredaja či prípravky na opaľovanie. Hm, lákavé. Ale oveľa lákavejšie je ignorovať všetko naokolo a urobiť po svojom. Zbaliť sa a odísť na vlastnú päsť niekam, kde to žije. 

Nad touto geniálnou myšlienkou rozmýšľam po zistení, že moja letná brigáda je ešte stále nedoriešenou záležitosťou, opaľovací prípravok už pol roka po záruke a momentálne by mi bodla nejaká tá mrazená dobrota. A k tomu piesok, more a vyložené nohy. No namiesto toho mám kávu, hŕbu času a z hlavy vyfučané všetky nápady.

V takýchto chvíľach sledujem sociálne siete, zisťujem, kto kde zakotvil, kam sa chystá a lajkujem fotky z dovoleniek niektorých svojich priateľov, ktorí si už plnými dúškami užívajú aktívne ničnerobenie. 

Je ťažké sa rozhodnúť a pohnúť sa vpred, ak ste dennodenne bombardovaní tisíckami ponúk a očakávaní. O to väčšmi v lete, keď po skúškovom šialenstve netúžite po ničom inom, iba po tom, ako konečne na svojej ľavej hemisfére stlačíte tlačidlo OFF a na niekoľko dní prestanete myslieť.

Ak si chcete splniť svoj celoživotný sen, nemôžete zaspať na vavrínoch. Vlastne, môžete, ale nemali by ste. Mali by ste využiť každú príležitosť, chytiť sa každej slamky (hoci aj bez koktejlu) a posúvať sa na svojej vlastnej osi úspechu. Hľadať, písať, odpisovať, prepisovať, škrtať, telefonovať a zisťovať. Jednoducho, urobiť všetko preto, aby ste na konci leta nezbierali len chutnú úrodu z babičkinej záhradky, ale aj zo svojho snaženia. Leto je na to výbornou príležitosťou a ešte lepším časom.

Lenže, čo vám zaručí, že to všetko pôjde presne podľa šablóny vašich predstáv a očakávaní? Hm, pochybnosti to asi nebudú. Ani pekné počasie. Ale optimizmus je už lepší. Veď, ak to nepôjde doprava, tak naľavo to už bude určite fajn.

Keď mi minule kamoška rekapitulovala svoje vlaňajšie leto, bezradne sa na mňa pozrela a sťažka vydýchla: "Mám pocit, že som ešte nič poriadne nezažila." Tak sme skočili do kaviarne, dali si ľadové frappé a o dva dni neskôr jej napísal obsluhujúci čašník.

Náhoda? Možno. Nazvite to ako chcete, ale je to ten najjednoduchší príklad toho, že ak si myslíte, že ste doteraz nič svetoborné neurobili alebo nezažili, stačí sa poobzerať okolo seba. Nemyslím tým hneď novú lásku (aj keď ani to nie je vylúčené),ale možno niečo, čo sa zaprie do vášho chrbta a bude vás tlačiť ďalej, keď sa zdá, že ste zamrzli na jednom mieste, ako reklamy našich mobilných operátorov.

Želám vám, aby ste v lete boli všetko, len nie skeptickí, všetko, len nie pesimistickí a všetko, len nie osamelí. Nech sú nasledujúce mesiace pre vás dňami slnka, relaxu, sladkých letných lások a nech to ničnerobenie neberiete úplne doslovne ;)

EllyOhodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.