|

Pravda o oxidovaní chirurgickej ocele a šperkov z nej

Pravda o oxidovaní chirurgickej ocele a šperkov z nej - obrázok

Chirurgická oceľ – materiál, ktorý prenikol aj do šperkárstva a teší sa čoraz väčšej obľube.

Jedným z dôvodov, prečo sú náušnice či retiazky z chirurgickej ocele také vyhľadávané, je aj ich trvácnosť a stále lesklý vzhľad. Ako je to teda s ich oxidáciou, černejú alebo nečernejú oceľové šperky?

Chróm ako ochrana šperkov z chirurgickej ocele

Chirurgická oceľ je zliatinou železa, uhlíka, chrómu, malého množstva niklu a ďalších kovov. Nakoľko železo pomerne rýchlo koroduje, je treba do chirurgickej ocele pridať niečo, čo zabezpečí stálosť, respektíve zabráni jej hrdzaveniu. Je to práve chróm, ktorý zabezpečuje túto vlastnosť a vytvára na povrchu ocele veľmi tenkú, tzv. vrstvu oxidu chrómu. Tá chirurgickú oceľ ochráni pred vonkajšími vplyvmi, vzduchom aj vodou, no taktiež pomáha odolávať rôznym mechanickým poškodenia či zmenám odtieňa šperku.

Najvhodnejšia oceľ na výrobu šperkov

Nie je však chirurgická oceľ ako chirurgická oceľ. Keďže existuje viacero typov chirurgickej ocele využívanej v mnohých priemyselných odvetviach, pre šperkárstvo je najvhodnejšia a najpoužívanejšia oceľ s označením 316L. Táto oceľ obsahuje menšie množstvo uhlíka a niklu a väčšie množstvo chrómu ako iné ocele. A je tiež vysoko odolná voči korózii aj vplyvu chemických látok. 

Pre koho sú oceľové šperky najvhodnejšie?

Oceľové šperky sa rokmi natoľko spopularizovali, že dnes už nemožno povedať, pre koho konkrétne sú určené. Nosia ich doslova všetci, alergici, mladí, starší, rôzni ľudia bez ohľadu na zdravotné obmedzenia či sociálny status. Spája ich jediné – obdiv k mnohostrannosti a odolnosti retiazok, prsteňov, náušníc či príveskov z chirurgickej ocele.

Predsa len je však dobré spomenúť, že ak ste človekom, ktorý šperky nosí dennodenne a nikdy si ich neskladá, pričom si však na nich nedáva extra pozor, práve šperky z chirurgickej ocele sú pre vás ako stvorené.

 

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.