|

Ako si správne vybrať bakalársku prácu

Ako si správne vybrať bakalársku prácu - obrázok

Písanie prvej bakalárskej práce môže byť pre mnohých ľudí horor. Jej výber vás však môže zastrašiť ešte viac. Ako si správne vybrať tému bakalárskej práce tak, aby ste sa nemuseli báť následného procesu?

Vyberte si tému, ktorá vás baví

Téma vašej bakalárskej práce by sa mala odvíjať najmä v závislosti od odboru, ktorý študujete. Avšak, nepísaným pravidlom je, že každý jeden odbor má rôzne cesty (existujú veľké množstvo špecializácii biológie, chémie, práva, ale i lekárstva). Vy by ste si mali vybrať prácu, ktorá odzrkadľuje váš záujem o konkrétnu špecializáciu. Zrejme budete mať so všetkými spolužiakmi rovnaké predmety aj na druhom stupni štúdia, no vďaka záverečným prácam a voliteľným predmetom máte možnosť odlíšiť sa od ostatných.

Bádajte v nepreskúmaných vodách

Nikoho, žiadneho vyučujúceho nebude zaujímať práca, ktorú pred vami už niekto robil. Všetci sú zvedaví na váš výskum, na váš hlavný prínos a na vaše vlastné výsledky. Niekto analyzoval dochádzkové zóny v bratislavskom kraji? Vyberte si trenčiansky. Vždy sa však snažte priniesť niečo nové. Nemusí to byť nová teórie relativita, nevykrádajte však výskumy ostatných.

Pozor na dostatok zdrojov

Je dosť možné, že si vyberiete zaujímavú a nepreskúmanú tému, ktorú nikto v žiadnej diplomovej práci ešte nepísal, no nezoženiete dostatok zdrojov. V takomto prípade máte možnosť tému zmeniť, alebo sa pokúsiť všetko pokryť literatúrou z príbuzných odborov. S literatúrou vám dokáže pomôcť aj školiteľ a jej veľké množstvo nájdete na internete. Vždy sa však spoliehajte len na skutočne relevantné zdroje.

Nech už sa pri výbere témy bakalárskej, diplomovej alebo inej záverečnej práce rozhodnete akokoľvek, na jej spracovaní si dajte záležať. Je to 90 % úspechu vášho dokončenia štúdia na prvom termíne.

 

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.