|

Viete, koľko stoja najdrahšie lyže na svete?

Viete, koľko stoja najdrahšie lyže na svete? - obrázok

Ak by ste sa pokúsili nájsť v bežnej ponuke lyží drahšie modely, skončili by ste niekde medzi sumou 1 000 až 2 000 eur. Toľko stoja prémiovejšie kúsky, ktoré je možné rozpoznať detailným spracovaním, dizajnovým prevedením a kvalitou použitých materiálov. Hoci sa bežnému lyžiarovi môžu zdať tieto ceny dosť vysoké, zďaleka v ponuke netvoria špičku ľadovca.

Zjazdové lyže za tisíce eur? Nie, tie ešte nie sú najdrahšie na svete...

Zlato a diamanty, eben, ručná práca, gravírované sériové čísla. O čom je reč? O trhu s luxusnými lyžami. Aj takto môže totiž vyzerať luxusná ponuka pre tých najbohatších klientov. A v tom prípade sa musí zabudnúť na bazár lyží.

 

Firma s jedným remeselníkom

Cena pri luxusných zjazdových lyžiach nehrá veľkú rolu. Za krásu a originalitu sa totiž na tomto trhu platí doslova čokoľvek. AlainZanco, ktorého firma sídli v Grenobli, o tom vie svoje. Síce má iba jediného pracovníka, avšak praktizuje remeselnú výrobu s jej neoddeliteľným estetickým kúzlom. Vyrába zjazdové, bežecké a skialpové lyže na mieru každému jednému zákazníkovi, ktorý najskôr musí vyplniť osobný dotazník. Napríklad za lyže z akácie, ktorých výroba si vyžaduje 80 hodín práce, tak zákazník zaplatí 12 000 eur.

 

Biele zlato, diamanty a lyže?

Výrobca zjazdových lyží na mieru Boheme so sídlom v Lumbine na juhovýchode Francúzska by o majetných klientoch vedel povedať svoje. V tomto skromnom podniku, ktorý sa venuje výrobe luxusných lyží, vyrábajú lyže kompletne ručne. Cena lyží zo „sériovej výroby“ tu začína od sumy okolo 3 000 eur. Každé jedny lyže majú na sebe sériové číslo a logo s podpisom remeselníka. Je to úmyselná stratégia – klienti totiž požadujú dokonalosť a výnimočnosť. Zámožní zákazníci sa chcú odlišovať od ostatných, a preto sú ochotní priplatiť si za exotický kus dreva.

 

Tým sa to ale ani zďaleka nekončí. S cieľom posilniť povesť luxusnej značky začali vyrábať aj titánové lyže zdobené diamantmi a bielym zlatom. Ich cena? 42 000 eur! Tieto lyže síce neprinášajú nič navyše svojimi funkčnými vlastnosťami, avšak ich majiteľ si môže byť jedným istý – na svahu nik iný nebude mať rovnaké. Kto bol záhadným kupcom, však  firma neuvádza.

 

 

© Gorilla /  Dollar Photo Club
Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.