|

Čo by ste mali vedieť o detských autosedačkách?

Čo by ste mali vedieť o detských autosedačkách? - obrázok

Mnoho rodičov podceňuje používanie detských autosedačiek. Či už ide o extrémne prípady, kedy autosedačky nie sú používané vôbec, alebo ide "len" o ich zlé používanie či výber nesprávneho typu. Dáme vám niekoľko typov, čo by ste o sedačkách mali vedieť.

1. Autosedačky sú povinné

A to konkrétne do výšky dieťaťa 150 cm. Ale pozor, v iných krajinách môžu platiť aj iné zákony - niekde je povinnosť ohraničená vekom. Viac informácií sa dozviete v infografike.

2.  Treba vybrať tú správnu, podľa hmotnosti a výšky dieťaťa.

Áno, autosedačky sa nevyberajú podľa veku. Najdôležitejším faktorom je hmotnosť, na zákalde ktorej sú aj sedačky zaradené do určitých kategórií (napr. 0-13, 9-36 kg a podobne). Výška je dôležitá predovšetkým z hľadiska bezpečnej ochrany hlavy.

3. Do 10 kg má byť sedačka v proti smere jazdy

Autosedačky umiestnené v proti smere jazdy sa používajú pre deti do 10 kg. Je to bezpečnejšie.

4. Pozor na airbagy

Predovšetkým, ak je autosedačka v proti smere jazdy (ale i klasicky) a na prednom sedadle. Vtedy treba airbag nepodmienečne vypnúť, i keď tým ohrozíte seba. Kontakt s airbagom je však pre dieťa nebezpečný

5. Sedačka sa opevňuje pásom, alebo Isofixom

Každá autosedačka sa dá upevniť bezpečnostným pásom vozidla. Jednoduchší a efektívnejší spôsob je ale pomocou systému Isofix. Vtedy stačí sedačku pripnúť o špeciálne úchytky navarené na karosérii. Za tento systém si ale priplatíte.

6. Vždy čítajte manuál

Klišé rada? Tak určité.. každopádne vášmu dieťatku môže zachrániť život. Za drvivú väčšinu úmrtí v autosedačkách, totiž podľa štatistík môže práve zlé nainštalovanie sedačky. V prípade sedačiek upevňovaných pásom, ide totiž o relatívne zložitý proces a je dôležité bezpečnostný pás prevliecť presne takým spôsobom, akým sa píše v návode. Inak hrozí, že sa sedačka pri náraze zvrtne a dieťatko si udrie hlavu o interiér.

7. Jazdite opatrne

Uvedomte si, že telo dieťatka je oveľa krehkejšie, ako vaše. I banálna nehoda v nižšej rýchlosti sa môže stať osudnou.

Pár faktov sme pre vás pripravili aj v tejto prehľadnej infografike.

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.