|

Čierna listina je pre firmy postrachom, no zároveň nezaujímavá

Čierna listina je pre firmy postrachom, no zároveň nezaujímavá - obrázok

Vo februári minulého roku začala Finančná správa so zverejňovaním čierneho zoznamu neplatičov DPH na svojom webe. Hlavným dôvodom bolo upozorniť poctivých podnikateľov na tých nezodpovedných a pomôcť im vyhnúť sa riziku.

Od tohto roku sa totiž musia podnikatelia zaručiť daniarom za to, že ich obchodní partneri odvedú štátu DPH. V prípade jej neodvedenia prechádza táto povinnosť na nich. Podľa posledného prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska však vyplýva, že táto hrozba väčšinu podnikateľov netrápi. 2/3 zo 145 dotazovaných podnikateľov totiž zoznam vôbec nesledujú. ,,Dôvodom nízkeho záujmu o čiernu listinu neplatičov DPH môže byť skutočnosť, že podnikatelia v súvislosti s ich podnikateľskými aktivitami považujú informácie z tohto registra za málo dôležité," zdôvodňuje výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Až 81 percent respondentov považuje tieto informácie za málo užitočné až neužitočné .

Na druhej strane však firmy tiež tvrdia, že majú obavy zo zverejnenia svojej firmy v takomto zozname. Riaditeľ stavebnej firmy Stremax Bau Peter Rosina je jedným z podnikateľov, ktorý síce o zozname vedia, ale nevyužíva ho. Peter Rosina tvrdí, že ho trápia iné problémy než čierna listina. ,,Oveľa väčším problémom pre nás je to, že sa už viac ako rok nevieme domôcť 130-tisíc eur, ktoré nám dlhuje firma, pre ktorú sme robili strechu," hovorí Rosina. Po roku neplatenia sa dlžník dostal do reštrukturalizácie, čo znamená veľmi nízku pravdepodobnosť vrátenia dlhu, keďže dlžník je pod súdnou ochranou pred veriteľmi.

Daňový poradca Peter Pašek zo spoločnosti Accace si myslí, že tento zoznam sa v praxi príliš nepoužíva. Firmy, ktoré majú obrovské množstvo dodávateľov, si ťažko prekontrolujú si daňovú disciplínu každého z nich. ,,Reálne sa to pri daňovej kontrole ani nekontroluje," hovorí Pašek. Finančná správa však tvrdí, že počnúc novým rokom sa overovanie obchodných partnerov zjednoduší. Zoznam dlžníkov bude možné z webovej stránky stiahnuť a implementovať do systémov firiem. Peter Pašek zároveň pripomína, že od nového roka musia firmy povinne podávať elektronický kontrolný výkaz DPH.

Prieskum odhalil že až 20% firiem zoznam vôbec nepozná. Osem percent podnikateľov ho sleduje pravidelne, no až 81 percent respondentov považuje informácie za málo až vôbec užitočné. 95 percent opýtaných si myslí, že zverejnenie firmy v zozname znižuje dôveryhodnosť a meno podniku. 67 percent opýtaných by privítalo, pokiaľ by sa mohli podnikatelia maximálne po mesiaci z čiernej listiny dostať.

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.