|

Na školách absentuje podpora kreativity

Na školách absentuje podpora kreativity - obrázok

V západných krajinách máme možnosť vidieť školy, na ktorých sa darí kreativite vo všetkých jej formách. Tieto školy sú prevádzkované vedúcimi, ktorí majú veľmi silnú víziu toho, ako vzdelávať deti. Vedomosti, ktoré sa získali z nedávnych objavov o spôsoboch ľudského učenia sa stali neoddeliteľnou súčasťou ich každodennej praxe. Blahoželám všetkým, ktorí ukázali svetu, že je možné prevádzkovať "perfektnú" školu.

V západných krajinách máme možnosť vidieť školy, na ktorých sa darí kreativite vo všetkých jej formách. Tieto školy sú prevádzkované vedúcimi, ktorí majú veľmi silnú víziu toho, ako vzdelávať deti. Vedomosti, ktoré sa  získali z nedávnych objavov o spôsoboch ľudského učenia sa stali neoddeliteľnou súčasťou ich každodennej praxe. Blahoželám všetkým, ktorí  ukázali svetu, že je možné prevádzkovať "perfektnú" školu.

Je kreativita možná aj u nás na školách?

V teoretickej rovine je to možné.  V praxi je to možné tiež, ale len za určitých podmienok. V súčasnej klíme, v systéme, v ktorom učitelia pôsobia, je veľmi nepravdepodobné,  že by sa ozajstná tvorivosť objavila na školách. Maximálne len ako koncept podľa vládnych dokumentov, na ktorý sadá prach a často nezmyselné vyhlásenia vlády.

Prečo potrebujeme začleniť kreativitu do nášho vzdelávacieho systému?

 

Kreativita je jednou z troch kľúčových požiadaviek v dnešnom svete, ktorý sa mení  nebývalou rýchlosťou. Množstvo informácií, ktoré môže učiteľ odovzdať žiakom v čase, keď sú v škole, je veľmi obmedzený. Na druhej strane, prístup k všetkým druhom informácií  sa stal veľmi jednoduchým. Takže to nie je tým,  ako učíme, ale dôležité je dohliadanie na to, že žiaci vedia , ako sa učiť. Firmy po celom svete opakovane prejavili dopyt po kvalitnej pracovnej sile .  Je potrebné preto u detí podporovať a rozvíjať ich vlastnú kreativitu a pokúšať sa o zavedenie nových vyučovacích postupov, ktoré by podporovali mladých s ich novými nápadmi a návrhmi na zlepšenie. 

Zdroj: AutorOhodnotiť článok:
Komentáre (1)
Dušičková Jana
09. Október 2012 | 23:08
Pri najbližšom uverejňovaní článku navrhujem autorovi, aby zmenil svoju techniku písania. Z celého článku je zaujímavý jedine titulok. Pokiaľ chce čitateľov naviesť na diskusiu, možno by sa mal viac povenovať obsahu. Chýba mi tu osobný názor. Nabudúce by možno nebolo zlé rozvinúť daný článok napríklad o hlavný determinant rozvoja kreativy.
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.