|

Falošné aktualizácie bankových appiek: Ako ich spoznáte?

Falošné aktualizácie bankových appiek: Ako ich spoznáte? - obrázok

Útoky hackerov na naše mobily sú čoraz častejšie a ich praktiky stále viac sofistikovanejšie. Obeťami sa stali pritom už aj klienti viacerých slovenských bánk.

Ako teda rozpoznať falošnú aplikáciu od tej pravej a ako ochrániť váš mobil proti virtuálnym útokom?

V dobe smartfónov a moderných technológií je medzi Slovákmi čoraz populárnejšie používanie mobilu ako hlavného nástroja na správu financií a bankových účtov. Mobilné bankové aplikácie sú rýchly a pohodlný spôsob, ako mať svoje financie neustále pod kontrolou. Stačí si na to iba stiahnuť zadarmo appku banky priamo do vášho mobilu. Je tu však jeden problém, ktorým je ochrana citlivých údajov. Majitelia smartfónov na ňu totiž často zabúdajú, riziko zneužitia údajov je pritom vysoké.

Ochrana zo strany banky nestačí

Za bezpečnosť mobilných bankových aplikácií a ochranu našich údajov nezodpovedá len konkrétna banka. Ta síce svojim klientom ručí za tie najmodernejšie systémy zabezpečenia či šifrovania a niekoľko stupňového overovania pravosti používateľa, no ani tie najsofistikovanejšie systémy vás neochránia v prípade, že vy na bezpečnosť vôbec nemyslíte. Žiaľ, úspešnosť hackerov tento fakt len potvrdzuje. Taktiež v prípade straty mobilného telefónu treba myslieť a urobiť niekoľko vecí, aby ste ochránili svoje údaje a zároveň aj peniaze v banke.

Ako na váš mobil zaútočia hackeri?

Spôsobov, ako sa „internetoví zlodeji“ môžu dostať k vašim údajom i peniazom, je viacero. Veľmi často na to využívajú nezabezpečené verejné Wi-Fi siete, napríklad v kaviarňach či hoteloch. Vďaka tomu sa šikovní hackeri ľahko dostanú do vášho smartfónu a v tichosti napádať vaše zariadenie. V poslednej dobe sa aj u nás zaznamenali útoky vo forme textových správ.

Útočníci pošlú klientom bánk falošnú SMS správu či mail s informáciou o novej aktualizácii mobilnej aplikácie. V texte je väčšinou pripojený link, na ktorý máte kliknúť, čím sa nainštaluje škodlivá verzia appky. Nová ikonka, ktorá vás vyzýva na vpísanie údajov sa podobá na originálnu, rozpoznať preto pravú aplikáciu od tej falošnej je ťažké. V prípade, že si takúto škodlivú aktualizáciu nainštaluje niekto, kto už mobilnú appku banky používa, môže sa stať, že hackeri zaútočia a veľmi rýchlo získajú identifikačné číslo klienta a dokonca aj PIN kód. Útočníci takto dokážu vybieliť bankové účty za niekoľko minút, pričom na napadnutom smartfóne zmenia PIN, aby sa obeť nedostala k účtu a k informáciám o prevodoch peňazí. Čo teda robiť? Ak vám príde podozrivá SMS správa či email, kde vás vyzývajú k tomu, aby ste si manuálne nainštalovali novú aktualizáciu či samotnú aplikáciu, v žiadnom prípade naň neklikajte. Jednoducho na správu vôbec nereagujte.

Sťahujte vždy iba originálny a aktuálny softvér

Takéto sofistikované útoky nie sú bežné len pre zahraničie, hackeri zaútočili už viackrát aj na klientov slovenských a českých bánk. Analytici na mobilné bankovníctvo preto upozorňujú na to, aby si klienti sťahovali mobilné apky vždy iba z oficiálnych zdrojov určených pre mobilné platformy, akými sú Obchod Play, Windows Phone Store alebo Apple Store pre používateľov operačného systému iOS. Pri práci s bankovým účtom používajte vždy iba najaktuálnejšiu verziu, nikdy nezískavajte softvér cez tretie osoby, napríklad poslaním z iného telefónu cez Bluetooth. Ak ste skončili s používaním appky, nezabudnite sa vždy pred zatvorením okna odhlásiť. Mnohí robia chybu aj v tom, že si identifikačné číslo či dokonca PIN kód ukladajú do pamäte telefónu.

Bezpečnostné rady od odborníkov

Hackeri pravidelne menia taktiku a stále prichádzajú na čoraz viac premyslenejšie spôsoby útokov na naše mobilné zariadenia. Zabezpečiť a ochrániť svoj mobil, a to v každom smere, by mala byť preto povinnosť každého majiteľa smartfónu, či už „banku v mobile“ využívate alebo nie. Odborníci odporúčajú niekoľko základných a jednoduchých rád, ktoré sú zväčša úplne zadarmo. Ak vlastníte smartfón s prístupom na internet, v prvom rade si nainštalujte kvalitný antivírusový a anti-phishingový softvér, ktorý vás na rok vyjde okolo desať eur, prípadne ešte lacnejšie. Nech už na mobile používate mobilnú bankovú aplikáciu alebo iba internet banking, v žiadnom prípade počas práce s financiami nepoužívajte nezabezpečené verejné Wi-Fi hotspoty, ale internetovú sieť poskytovanú vašim mobilným operátorom.

Vyberte si silné heslo

 

Bezpečnostní experti taktiež upozorňujú na fakt, že mnohí používatelia mobilov doslova pozývajú do svojho zariadenia hackerov tým, že využívajú tretie strany na bezplatné stiahnutie softvéru, ktorý je inak spoplatnený. Stiahnutím nejakej hry do mobilu z pochybnej stránky ste si mohli zároveň stiahnuť aj vírus, ktorý v tichosti pracuje na získaní dát a údajov a ani o tom nemusíte tušiť. Nezabúdajte ani na to, že mobil treba chrániť nielen virtuálne. Váš smartfón si uzamknite silným heslom, dajte si pozor, aby nebolo rovnaké ako pri iných aplikáciách. Používanie jedného hesla či PIN kódu je základná chyba, ktorej by ste sa mali vyvarovať.Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.