|

A Google tu nebol večne! Milujem ako sa každý oháňa slovom "Web 2.0". Je to cool, je to moderné, tak prečo to nepoužívať? Hlavne webdizajnéri, tí to radi používajú. Sú totižto dva druhy navrhovačov webu: - tí, ktorí urobia klientovi návrh, bez zbytočných kecov dajú na jeho požiadavky a pritom mu povedia, čo je dobré aby bolo na stránke, - tí druhí, ktorí vedia čo ich klient potrebuje, vedia že ak potrebujú poriadny portál, musí ísť o portál 2.0.

 

 

Bohužiaľ, tí druhí vedia len kvalitne obkecať to čo ich zákazníci potrebujú, nevedia však nič iné. A takých je väčšina.

 

Ponúkať web 2.0 vie každý. Urobiť pár tieňov, odleskov, oblých rohov, ešte viac odleskov a tieňov... je to proste in a ľudia to chcú. Ale to nie je web 2.0 (aj keď si to veľa ľudí myslí, práve kvôli takýmto web-obkecávačom).

 

Web 2.0 je... je... web 2.0 nie je!

 

Čo by mal byť web 2.0? Malo by ísť o komunitné stránky, folksonómie, rôzne druhy sociálnych sietí? Áno. A viete mi definovať, kde začína taká Super moderná sociálne zosieťovaná stránka 2.0 (tm)? Nie, neviete. Ani ja to neviem.

 

Stránky (tak ako všetko v živote) sa vyvíja. Voľakedy ste mali telefón, z ktorého sa dalo telefonovať. Teraz máte mobil, z ktorého môžete okrem iného aj telefonovať.

 

Tak ako sa vyvinuli tieto komunikačné krabičky na niečo takmer nekomunikačné, ani stránky nemohli zostať tam kde boli. Ľudí nebavilo donekonečna prepisovať statické stránky a už tobôž nie pre rôzne jazykové mutácie. Tak vymysleli dynamicky generované stránky, kde sa mení iba samotný obsah, nie "zobrazovacia" časť stránky.

 

A prečo to neposunúť ďalej? Prečo by som sa ja mal venovať maďarskej verzii stránky, keď po maďarsky neviem? Nechám to na používateľoch... a keď už budú pridávať obsah, tak nech sa o neho podelia aj s inými. Tak nejak vznikli folksonómie, bola to len prirodzená evolúcia.

 

A čo ten google?

 

No hej, Google. Pri mojom dnešnom podpichovaní stopárky (nemyslite na nič obscénne, iba som sa obdivne vyjadril k jej tabuľkovému layoutu) sme sa dostali aj k tomu, kedy som prvý krát za počítač usadol.

 

Verte, alebo nie, bolo to veľmi dávno. Dokonca dávnejšie ako niektorí z vás ešte žili (však Wiener). Moje prvé stretnutie s počítačom ako takým bolo na prelome dvoch režimov (koncom roku 1989), ale vážnejšie som sa o tieto krabičky začal zaujímať až o pár rokov neskôr. A o pár rokov neskôr som získal pravidelný prístup k internetu.

 

Preto vám môžem povedať, že naozaj existovala doba, kedy Google nebol! Nie, nebola to doba temna, bolo to proste iné. Tak ako dnešná mládež nevie pochopiť oblečenie, ktoré sa nosilo v 80tych rokoch, tak si nevie ani väčšina z vás predstaviť internet bez Googla (výnimku tvoria ľudia čo nepoznajú internet - ale tí ma asi nečítajú a Česi - tí zase nepoznajú google).

 

Proste tu fungovali vyhľadávače, ktoré boli viac katalógmi ako vyhľadávačmi. A ja si pamätám na moje nádherné začiatky s Altavistou... ach, tie spomienky.

 

Takže, aby som to zhrnul - neverte ľuďom čo hovoria, že vám vytvoria web 2.0 stránku a nesmejte sa nikomu, kto povie, že si pamätá internet bez Googlu. V prvom prípade sa vyhnete amatérom, v druhom prípade nedostanete po hube (nemám rád, keď sa mi ľudia smejú).Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.