|

Atopický ekzém u detí a dojčiat – jeho príčiny a starostlivosť o dieťa

Atopický ekzém u detí a dojčiat – jeho príčiny a starostlivosť o dieťa - obrázok

Atopický ekzém, lekármi nazývaný aj atopická dermatitíta, je zápalové kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým dojčatá, deti a mladistvých. Jeho príznaky menej často prechádzajú aj do dospelosti, ale nie je to vylúčené.

Ak máte doma dieťa s diagnózou atopická dermatitída alebo si myslíte, že ju vaše dieťa môže mať, v tomto článku nájdete informácie o tom, čo atopický ekzém je, ako vzniká a ako svojmu dieťaťu pomôcť.

Atopický ekzém je dlhodobé zápalové ochorenie kože , na ktoré vplýva množstvo vonkajších aj vnútorných faktorov. Kým vonkajšie faktory, ako alergény, prach a potraviny, viete istým spôsobom regulovať, vnútorné faktory, ako napríklad genetická predispozícia, ťažko ovplyvníte. Atopický ekzém u detí a dojčiat je typicky tým, že sa prejavuje už v prvých mesiacoch po narodení dieťaťa. A to najmä na lícach, krku a v zhyboch končatín. Počas života sa príznaky aj lokalizácia ekzému menia, takže čím dieťa rastie, aj jeho príznaky sa odlišujú. Dobrou správou je, že práve so stúpajúcim vekom sa väčšinou intenzita ekzému zmierňuje. 

Príčiny vzniku atopického ekzému u detí

Vzhľadom na to, že atopický ekzém je geneticky podmienené ochorenie, znamená to, že ak rodičia niekedy trpeli na atopické ochorenia, napríklad atopický ekzém, alergická nádcha a astma, pravdepodobnosť toho, že sa u vášho dieťaťa vyskytne atopický ekzém,  stúpa. Dôvodom je to, že atopici majú vrodenú nevyváženú imunitu, ktorá prehnane reaguje aj na bežné podnety. Okrem toho má atopik vrodené aj zmeny v stavbe a činnosti kože, ktorá si potom správne neplní svoju funkciu. A práve nadmerné vysúšanie kože je počiatok všetkých problémov. Ak je porušená jej ochranná bariéra, vznikajú v nej trhlinky, do ktorých sa veľmi ľahko dostane infekcia, ktorá atopický ekzém následne zhoršuje. Okrem genetických faktorov môžu atopickú dermatitídu vyvolávať  aj celkové poruchy imunity, metabolizmu, rôzne infekcie alebo hormonálne zmeny. 

Prejavy atopického ekzému

Atopický ekzém je ochorenie, ktoré je charakteristické striedaním akútnych stavov so stavmi pokoja. No nenechajte sa oklamať, aj napriek tomu, že vášmu dieťaťu vymiznú príznaky na istý čas, neznamená to, že je vyliečené. Ide len o bežný priebeh atopickej dermatitídy.

Medzi ďalšie klinické príznaky patrí záchvatové svrbenie, ktoré sa zhoršuje najmä v noci, nadmerná suchosť kože, jej olupovanie, drobné vyrážky, ktoré sa môžu spájať do väčších červených zapálených plôch.

Dojčatá postihuje najmä neznesiteľné svrbenie, ktoré začína na tvári. Neskôr sa na začervenanej pokožke objavujú drobné vyrážky a pľuzgiere. Tie často praskajú, čo vytvára živnú pôdu pre infekcie, najmä tie stafylokokové.

Deti atopický ekzém postihuje najmä v oblasti krku, zápästia, členkov a stehien. Pokožka je červená, suchá a často doškriabaná.

Starosllivosť o dieťa s atopickym ekzémom

Okrem predpísanej liečby, ktorú vám stanoví lekár, najdôležitejšie je, aby ste udržali kožu dieťaťa dobre premastenú a hydratovanú. Starostlivosť je jedným z hlavných faktorov, ktoré môžu priamo ovplyvniť priebeh ochorenia. V domácnosti s atopikom sa vyhýbajte dráždivým čistiacim prostriedkom, mydlám, praciemu prášku a rôznym dezinfekciám. Tie všetky dráždia oslabenú pokožku vášho dieťaťa. Nevhodný je aj kontakt s vlnou, pieskom a častý kontakt s vodou, pretože voda pokožku vysúša. A najmä teplá. Preto sa vyhýbajte nadmerne teplým kúpeľom a vždy po umývaní dieťaťa, jeho kožu dôkladne hydratujte.

Na prejavy atopickej dermatitídy vplývajú aj vzdušné alergény, ako prach, roztoče, zvieracie chlpy, pele a plesne. Vaša domácnosť by preto mala byť čistá a s deťmi by ste sa nemali zdržiavať v prašných prostrediach.

Keďže z jedným z najväčších alergénov sú aj potraviny, bolo by vhodné z jedálneho lístka dojčaťa vypustiť citrusy, bobuľovité ovocie, všetky druhy orechov, med, čokoládu, paradajky, kyslú kapustu, strukoviny, exotické korenie, kravské mlieko, vajcia a ryby. Aj iné potraviny, pri ktorých ste si všimli, že priamo pôsobia na zhoršovanie príznakov atopického ekzému.

 

Viac sa o nej dočítate na www.bioderma-sk.com.

 

 Ohodnotiť článok:
Komentáre (0)
Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa prosím prihláste.