novinar.sk novinar.sk Zend_Feed_Writer 1.9.7 (http://framework.zend.com) http://novinar.sk Kupujete disky? Pozor na správne rozmery. Thu, 06 Feb 2014 09:16:00 +0100 http://novinar.sk/clanok/technologie/277/kupujete-disky-pozor-na-spravne-rozmery http://novinar.sk/clanok/technologie/277/kupujete-disky-pozor-na-spravne-rozmery Monika Hodinky Monika Hodinky

Správny rozmer hliníkových diskov je dôležitý predovšetkým z hľadiska kompatibility s pneumatikou. Výberom disku so správnym rozmerom sa vyhnete pokute a problémom pri obúvaní či následných reklamáciách. Aké sú teda najdôležitejšie údaje na diskoch?

Každý disk má na sebe označenie, ktoré môže vypadať napríklad nasledovne: 8J x 17" 4/100 ET30.

Prvé číslo označuje šírku disku v palcoch. Písmeno ukazuje tvar zahnutia okraja ráfiku. Zväčša je vždy označený písmenom J, preto sa sem tam ani neuvádza. Priemer disku označuje číslo 17, ktoré sa tiež uvádza v palcoch.

Pomer 4/100 označuje počet montážnych dier v disku a ich rozteč v milimetroch. Toto číslo môže byť doplnené o údaj o priemere stredového otvoru, napríklad 57,1.

Označenie ET, teda tzv „zális“, nemá až takú dôležitosť ako predchádzajúce údaje, no môže výrazne ovplyvniť vzhľad diskov na vozidle. Ide o vzdialenosť dosadacej plochy disku, od od osy označujúcej stred šírky disku. Ľudskou rečou povedané, hodnoda ET uvádza, ako „hlboko“ bude disk do blatníka vsunutý. ET môže mať plusovú i mínusovú hodnotu, ktorá je vyjadrená v milimetroch. Plusová hodnota ET (napr. ET 55) znamená, že disk bude skrytý hlboko do blatníku. Negatívna hodnota ET (napr. ET-30) znamená, že disk bude vytŕčať z blatníka von.

V prípade, že ste sa rozhodli dať na vaše auto disky s iným rozmerom pneumatík, pripravte sa na to, že si za to mierne priplatíte. Zakúpené disky totiž musia mať ku legálnemu zápisu do technického preukazu aj tzv. TÜV certifikát.

S diskami musíte navštíviť aj pracovisko STK, kde vám disky skontrolujú. Následne musíte s posudkom z STK (a TUV certifikátom) navštíviť dopravný inšpektorát, kde vám vydajú povolenie na zápis do technického preukazu. Na záver musíte tým pádom požiadať o vydanie nového technického preukazu. Celý proces vás vyjde na asi 80€ (vrátane kolkov a poplatkov na STK).

 

 

]]>
Čierna listina je pre firmy postrachom, no zároveň nezaujímavá Thu, 09 Jan 2014 15:12:00 +0100 http://novinar.sk/clanok/spravodajstvo/257/cierna-listina-je-pre-firmy-postrachom--no-zaroven-nezaujimava http://novinar.sk/clanok/spravodajstvo/257/cierna-listina-je-pre-firmy-postrachom--no-zaroven-nezaujimava Monika Hodinky Monika Hodinky

Od tohto roku sa totiž musia podnikatelia zaručiť daniarom za to, že ich obchodní partneri odvedú štátu DPH. V prípade jej neodvedenia prechádza táto povinnosť na nich. Podľa posledného prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska však vyplýva, že táto hrozba väčšinu podnikateľov netrápi. 2/3 zo 145 dotazovaných podnikateľov totiž zoznam vôbec nesledujú. ,,Dôvodom nízkeho záujmu o čiernu listinu neplatičov DPH môže byť skutočnosť, že podnikatelia v súvislosti s ich podnikateľskými aktivitami považujú informácie z tohto registra za málo dôležité," zdôvodňuje výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Až 81 percent respondentov považuje tieto informácie za málo užitočné až neužitočné .

Na druhej strane však firmy tiež tvrdia, že majú obavy zo zverejnenia svojej firmy v takomto zozname. Riaditeľ stavebnej firmy Stremax Bau Peter Rosina je jedným z podnikateľov, ktorý síce o zozname vedia, ale nevyužíva ho. Peter Rosina tvrdí, že ho trápia iné problémy než čierna listina. ,,Oveľa väčším problémom pre nás je to, že sa už viac ako rok nevieme domôcť 130-tisíc eur, ktoré nám dlhuje firma, pre ktorú sme robili strechu," hovorí Rosina. Po roku neplatenia sa dlžník dostal do reštrukturalizácie, čo znamená veľmi nízku pravdepodobnosť vrátenia dlhu, keďže dlžník je pod súdnou ochranou pred veriteľmi.

Daňový poradca Peter Pašek zo spoločnosti Accace si myslí, že tento zoznam sa v praxi príliš nepoužíva. Firmy, ktoré majú obrovské množstvo dodávateľov, si ťažko prekontrolujú si daňovú disciplínu každého z nich. ,,Reálne sa to pri daňovej kontrole ani nekontroluje," hovorí Pašek. Finančná správa však tvrdí, že počnúc novým rokom sa overovanie obchodných partnerov zjednoduší. Zoznam dlžníkov bude možné z webovej stránky stiahnuť a implementovať do systémov firiem. Peter Pašek zároveň pripomína, že od nového roka musia firmy povinne podávať elektronický kontrolný výkaz DPH.

Prieskum odhalil že až 20% firiem zoznam vôbec nepozná. Osem percent podnikateľov ho sleduje pravidelne, no až 81 percent respondentov považuje informácie za málo až vôbec užitočné. 95 percent opýtaných si myslí, že zverejnenie firmy v zozname znižuje dôveryhodnosť a meno podniku. 67 percent opýtaných by privítalo, pokiaľ by sa mohli podnikatelia maximálne po mesiaci z čiernej listiny dostať.

 

]]>
Čo by ste mali vedieť o detských autosedačkách? Thu, 09 Jan 2014 10:08:00 +0100 http://novinar.sk/clanok/spravodajstvo/256/co-by-ste-mali-vediet-o-detskych-autosedackach http://novinar.sk/clanok/spravodajstvo/256/co-by-ste-mali-vediet-o-detskych-autosedackach Monika Hodinky Monika Hodinky 1. Autosedačky sú povinné

A to konkrétne do výšky dieťaťa 150 cm. Ale pozor, v iných krajinách môžu platiť aj iné zákony - niekde je povinnosť ohraničená vekom. Viac informácií sa dozviete v infografike.

2.  Treba vybrať tú správnu, podľa hmotnosti a výšky dieťaťa.

Áno, autosedačky sa nevyberajú podľa veku. Najdôležitejším faktorom je hmotnosť, na zákalde ktorej sú aj sedačky zaradené do určitých kategórií (napr. 0-13, 9-36 kg a podobne). Výška je dôležitá predovšetkým z hľadiska bezpečnej ochrany hlavy.

3. Do 10 kg má byť sedačka v proti smere jazdy

Autosedačky umiestnené v proti smere jazdy sa používajú pre deti do 10 kg. Je to bezpečnejšie.

4. Pozor na airbagy

Predovšetkým, ak je autosedačka v proti smere jazdy (ale i klasicky) a na prednom sedadle. Vtedy treba airbag nepodmienečne vypnúť, i keď tým ohrozíte seba. Kontakt s airbagom je však pre dieťa nebezpečný

5. Sedačka sa opevňuje pásom, alebo Isofixom

Každá autosedačka sa dá upevniť bezpečnostným pásom vozidla. Jednoduchší a efektívnejší spôsob je ale pomocou systému Isofix. Vtedy stačí sedačku pripnúť o špeciálne úchytky navarené na karosérii. Za tento systém si ale priplatíte.

6. Vždy čítajte manuál

Klišé rada? Tak určité.. každopádne vášmu dieťatku môže zachrániť život. Za drvivú väčšinu úmrtí v autosedačkách, totiž podľa štatistík môže práve zlé nainštalovanie sedačky. V prípade sedačiek upevňovaných pásom, ide totiž o relatívne zložitý proces a je dôležité bezpečnostný pás prevliecť presne takým spôsobom, akým sa píše v návode. Inak hrozí, že sa sedačka pri náraze zvrtne a dieťatko si udrie hlavu o interiér.

7. Jazdite opatrne

Uvedomte si, že telo dieťatka je oveľa krehkejšie, ako vaše. I banálna nehoda v nižšej rýchlosti sa môže stať osudnou.

Pár faktov sme pre vás pripravili aj v tejto prehľadnej infografike.

 

]]>
Tipy pri výbere športových hodiniek Wed, 08 Jan 2014 18:12:00 +0100 http://novinar.sk/clanok/ostatne/255/tipy-pri-vybere-sportovych-hodiniek http://novinar.sk/clanok/ostatne/255/tipy-pri-vybere-sportovych-hodiniek Monika Hodinky Monika Hodinky Pred samotným výberom si odpovedajte na základné otázky:

Na aký typ športu chcete hodinky primárne využívať?

Športové hodinky sa totiž líšia v tom, na aké športy sú určené. Napríklad, hodinky určené na beh alebo jogging obsahujú funkcie ako časovač, medzičas či GPS. Niektoré dokonca sledujú dodržiavanie pitného režimu. Hodinky na skialp a horolezectvo vám, okrem základných funkcií, ukážu aj nadmorskú výšku či počasie. Preto je potrebné uvedomiť si, čo chcete aby hodinky ukazovali pri tom-ktorom športe.

 

Aký máte rozpočet?

S prvou otázkou priamoúmerne súvisí aj cena hodiniek. V jednoduchosti platí, že čím viac a zložitejších funkcií, tým vyššia cena. S funkciami ako ukazovateľ nadmorskej výšky (pri hodinkách na hory) či ukazovateľ prílivu a odlivu (pri surfových hodinkách) sa môže cena hodiniek vyšplhať na stovky eur. Zvážte preto, či sú pre vás takéto funkcie potrebné. Naozaj potrebujete GPS, alebo vám stačí „len“ chronograf?

 

Keď už máte premyslený typ hodiniek, všímajte si ich vonkajšiu stránku. Tu máme na mysli najmä sklo ciferníka a remienok.

 

Sklíčko môže byť zafírové alebo minerálne. Hlavný rozdiel medzi nimi je taký, že kým zafírové je odolné voči poškriabaniu, minerálne je odolnejšie voči rozbitiu. Pre športové je teda vhodnejšie minerálne.

 

Čo sa týka remienka, nie všetky sú vhodné na šport. Vyhnite sa koženým a kovovým. Kožené náramky sa totiž zvyknú rýchlo opotrebovať a napáchnuť. Kovové (najmä titánové) sú síce odolné, no sú i ťažké. Najvhodnejšie sú silikónové – sú ľahké, vodeodolné a nepotí sa pod nimi zápästie tak, ako pri kožených. Tu dávajte pozor i na rôzne ozdoby, ktoré sa pri namáhavom využívaní ľahko zničia.

 

 

Či už vyberáte hodinky z nižšej alebo vyššej cenovej kategórie, vždy si pozorne prečítajte aj „podmienky používania“ alebo „odporúčania pre používanie“. Vyhnete sa tým možným komplikáciám v prípade reklamácie. Nezabudnite tiež, že seriózny predajca by vám mal vždy pomôcť a poradiť s výberom.

 

Zdroj obrázku: wikimedia.com

]]>
Byty v bratislave – kde sa oplatia? Wed, 08 Jan 2014 17:12:00 +0100 http://novinar.sk/clanok/byvanie/254/byty-v-bratislave-%E2%80%93-kde-sa-oplatia http://novinar.sk/clanok/byvanie/254/byty-v-bratislave-%E2%80%93-kde-sa-oplatia Monika Hodinky Monika Hodinky

Hotové či na papiery?

Keďže byty v Bratislave sú napriek celkovo nižším cenám suverejne najdrahšie, záujem je predovšetkým o cenovo výhodnejšie byty „z papiera“. Týmto výrazom sa označuje predaj bytov, ktoré sú ešte len vo fáze plánovania, alebo počiatočnej výstavby. Dôvodov, prečo sú na rozdiel od už postavených bytov lacnejšie, je niekoľko.

Hlavným dôvodom je predovšetkým snaha o čo nabjrýchlejšie „podchytenie“ potenciálnych kupcov. Projekt, ktorý je takmer vypredaný ešte samotnou stavbou sa investorovi napriek nižšej cene vyplatí viac, ako získavanie záujemcov ešte niekoľko mesiacov či rokov po jeho dokončení. Dôvodom je aj to, že cena projektu sa bohužiaľ často v priebehu jeho stavby navyšuje z dôvodu rôznych problémov. I keď samozrejme finanční projektanti každej stavby musia rátať s veľkou rezervou, dodatočné náklady ju nezriedka výrazne prekročia. Práve preto sa oplatí kúpa bytu ešte pred začiatkom jeho stavby. Pre samotných zákazníkov to prináša veľké plus v možnostiach výberu, ako i modifikovateľnosti bytu. To samozrejme výrazne znižuje ďalšie náklady na jeho prestavbu a zariadenie.

Hlavnou nevýhodou bytov „z papiera“ je predovšetkým ťažký odhad ich kvality. Mnoho novostavieb napriek vyšším cenám trpí zlou kvalitou, či už z dôvodu podložia, rýchlej stavby, alebo len snahy ušetriť na materiáloch a kvalite práce, napriek proklamovanej kvalite stavby. Z tohto hľadiska majú značnú výhodu už postavené byty, ktorých kvalitu a reálne prevedenie si môžete pozrieť na vlastné oči. Treba však dodať, že väčšina závad sa môže prejaviť až po dlhšom čase a ani obhliadka s odborníkom nemusí byť 100% nápomocná.

Najzaujímavejšie bytové projekty v Bratislave

Odpoveď na otázku, kde v Bratislave kúpiť byt sa odvíja predovšetkým od vaších pracovných a súkromných preferencií a požiadaviek. Stavby v kľudných, okrajových štvrtiach sú vďaka svojmu kľudnému prostrediu vhodnejšie pre rodiny s deťmi, zatiaľ čo stavby blízko ruchu centra sú zväčša obľúbenejšie u dynamicky žujúcich mladých ľudí. Samozrejme to nie je podmienkou a medzi jednotlivými bytovými stavbami sú aj výrazné cenové rozdiely, ktoré taktiež určujú cieľovú skupinu.

Veľmi zaujimavým projektom je pravdepodobne polyfunkčný objekt Panorama City pri Bratislavskom nábreží. 3 trojuholníkové veže, blízko centra ponúkajú 606 bytov v cenovom rozsahu od 100 000 až do 550 000 Eur. Okrem polohy takmer v centre mesta sa Panorama City bude môcť pochváliť aj vynikajúcimi možnosťami čo sa týka športového a kultúrneho vyžitia.

Ak hľadáte architektonicky zaujímavé byty blízko centra, no zároveň v blízkom kontakte s prírodou, zaostrite na projekt Vinohradis. Tieto bytové domy sa nachádzajú na Vinohradoch, v časti Nové Mesto. Nachádzajú sa vo viničoch slnečných svahov malých karpát, iba kúsok od lesa. Zároveň sú však iba pár minút od centra mesta, do ktorého sa pohodlne dostanete električkou. Vinohradis ponúka byty v cenách od 156 000€ až  223 000€.

Cenovo oveľa dostupnejšie riešenie je novostavba Dinei v Novej Dedinke, iba kúsok za Bratislavou. Ide o riešenie, vhodné predovšetkým pre rodiny a tých, ktorí dochádzajú do mesta autom. Ide o 41 bytov, ktoré sa nachádzajú v kľudnom prostredí so športovými ihriskami. Ich cena sa pohybuje od 39 000€ do 99 000 €.

 

]]>